KOLACJA WIGILIJNA *2018

A gdy zabłyśnie gwiazda w błękitnej dalekości.
Będziemy z sobą dzielić Opłatek – chleb Miłości.

A łamiąc okruch biały, wśród nocy świętej ciszy,
Niechaj się serca nasze jak dzwony rozkołyszą.

Oto już cud się spełnia, już biją w niebo dzwony.
O witajże nam, Jezu, w Betlejem narodzony.

Ty, któryś jest Miłością i Sercem tego świata,
Zagarnij serca nasze i w Imię Swoje zbrataj.

Niechaj zamilkną swary, zawiści, ludzkie złości.
Noc święta, wigilijna…
Dzielmy – CHLEB MIŁOŚCI.

19.12.2018 r. w naszym ośrodku zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się spotkanie opłatkowe.

W imieniu Dyrekcji, Kadry wychowawczej i Wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach  uczestników kolacji wigilijnej powitał Wicedyrektor ds. wychowawczych P. Robert Pluta i opiekun Samorządu Wychowanków MOW-Puławy wychowawczyni P. Anna Nikodemska.

Dziękując za przyjęcie zaproszenia i obecność przy naszym wigilijnym stole witaliśmy Panią Małgorzatę Noskowską Kierownika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatu Puławskiego.

Wyjątkowość naszego spotkania podkreśliła obecność  Pana Zbigniewa Hałaczkiewicza – Nadleśniczego Nadleśnictwa Puławy.

U progu Świąt Bożego Narodzenia organizowanych jest wiele spotkań opłatkowych. Tym bardziej mieliśmy świadomość jak szczególnym wyróżnieniem dla społeczności naszej placówki  stała się  możliwość goszczenia  st. bryg. mgr inż. Grzegorza Podhajnego - Komendanta Powiatowego  Państwowej Straży Pożarnej w Puławach.

Zapewne pracy, trosk i zabiegania nie brakuje w tym przedświątecznym okresie pracownikom Puławskiego Hospicjum im. św. Matki Teresy.

Więc tym bardziej serdecznie witaliśmy wśród nas  Panią Justynę Walecz-Majewską Prezesa Towarzystwa Chorych „Hospicjum” w Puławach.  Dziękujemy Pani Prezes za obecność. Doceniamy  i czujemy się zaszczyceni!

Uroczysta kolacja wigilijna to doskonała okazja aby spotkać się z Panem Henrykiem Czaplą – Dyrektorem Banku PKO BP Oddziału w Puławach. 

Witaliśmy serdecznie  wdzięczni za  wizytę Pana Dyrektora.

Wśród nas nie mogło w ten szczególny wieczór zabraknąć Pani  Anity Kowalskiej z PCRK Starostwa Puławskiego. Pani Anita Kowalska  nie tylko jest  z nami zaprzyjaźniona z tytułu wielu lat wspólnej pracy w ośrodku ale  jest jednocześnie Skarbnikiem Stowarzyszenia „ZA TORAMI”.

Z nieskrywaną radością w sercu przywitaliśmy  wśród grona szacownych gości Pana Mariusza Grobla – Prezesa Koła Wędkarskiego Puławy – Azoty i Pana Grzegorza Musiał  - Wiceprezesa ds. sportu Koła Wędkarskiego Puławy – Azoty.Obaj Panowie są jednymi ze sponsorów  Koła Wędkarskiego działającego w Ośrodku. Miło nam  gościć Panów przy naszym wigilijnym stole.

Jeszcze jedną szczególną grupę osób, których nie mogło zabraknąć w ten wyjątkowy wieczór wśród nas – witaliśmy szczególnie serdecznie i ciepło.  To byli pracownicy ośrodka – emeryci i renciści.

Szanowni państwo! Wasza obecność jest dla nas zawsze wyróżnieniem i zaszczytem było gościć Was w murach ośrodka na spotkaniu wigilijnym!

Święta Bożego Narodzenia i czas je poprzedzający jest okresem, kiedy w  szczególny sposób  kierujemy swe myśli  ku naszym bliskim. Ciepło i serdecznie witaliśmy Rodziny naszych wychowanków.

Dziękowaliśmy za przyjęcie naszego zaproszenia i możliwość spotkania.

Przy wigilijnym stole usiedli Wychowankowie, Kadra Wychowawcza, Nauczyciele i Pracownicy Ośrodka. Przyjechał nas  również w ten szczególny wieczór nasz „były” wychowanek Marcin Makowski.

Był czas na ciepłe słowa i osobiste refleksje wzbudzone w ten niepowtarzalny wieczór. Był czas na dzielenie się opłatkiem i serdeczne życzenia.

Zachwycał nas wystrój stołówki przygotowany przez wychowawczynię P. Magdalenę Plutę i scenografia sceny  z przepięknym hasłem „ Otwórz swe serce i zaproś miłość”.

Na pięknie zastawionym stole stanęły stroiki świąteczne i przepyszne potrawy wigilijne, za które - jak co roku -dziękujemy naszym wspaniałym Paniom z kuchni.

Ku naszemu zdziwieniu – bo nigdy nie było takiego elementu spotkania wigilijnego -  w tym roku otrzymaliśmy mnóstwo prezentów  od Pani Kierownik Wydziału Edukacji i Pana Dyrektora Banku. Niezwykle miłą niespodziankę przygotował również dla nas Pan Nadleśniczy.

My także  – dbając o wypełnienie tradycji świątecznych – przygotowaliśmy prezenty gwiazdkowe. Nasi szacowni  goście  na pamiątkę naszego spotkania zostali obdarowani stroikami świątecznymi /wykonanymi przez wychowanków grupy III i grupy V pod opieką wychowawczyni P. Katarzyny Dębskiej i wychowawczyni  P. Elżbiety Jakubowskiej/.  Zachwyt naszych gości wzbudziły również kartki świąteczne przygotowane przez wychowanków grupy I /pomysłodawcą i koordynatorem wykonania okolicznościowych kartek z wykorzystaniem niezwykłej techniki była wychowawczyni P. Dominika Grabowska/.

O nastrój tego wyjątkowego wieczoru zadbał Tercet Wigilijny /tj. Maksymilian Piekut, Dominik Kłeczek i Krystian Iwaniszyn/. Wychowankowie – pod kierownictwem P. Stanisława Ostapowicza – przygotowali i poprowadzili wspólne kolędowanie. Staliśmy się wtedy  jednością. I płynęły aż do roziskrzonych gwiazd najpiękniejsze polskie pieśni                      

                                   „ …. Bóg się rodzi/ moc truchleje

                                              Pan niebiosów obnażony

                                           ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony.

                                           Wzgardzony – okryty chwałą, śmiertelny – Król nad wiekami!

                                           A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami. ….”

Opisując wigilijny wieczór w naszym ośrodku nie sposób pominąć część artystyczną stanowiącą istotną oprawę  spotkania.

Reżyserem spektaklu była wychowawczyni P. Jolanta Zeprzałka; scenografię przygotowała wychowawczyni P. Magdalena Pluta; autorami „maszyny czasu” stali się ; projekt – P. Zbigniew Matras; wykonanie – P. Roman Kowalski; efekty dźwiękowe – P. Łukasz Pluta. Śpiewał chórek wigilijny /Tercet Wigilijny pod kierownictwem P. Stanisława Ostapowicza w składzie:  tenor I – Maksymilian Piekut; tenor II –Dominik  Kłeczek;  tenor III – Krystian Iwaniszyn.

Obsadę artystyczną  spektaklu stanowili:

Narrator I Konrad Dalczyński

Narrator II Sebastian Kołodziej

Margaret  Alan Kitowski

Christopher  Dawid Marchewka

Osoba I  Dawid Turski

Osoba II  Dawid Talabski

Osoba III Przemysław  Szmigiel

Osoba IV  Jakub  Sobol

Mother   P. Dominika Grabowska

Father  Michał Pastuszka

Maryja  głosu użyczyła P. Małgorzata Warchoł

Pan Bóg  głosu użyczył P. Marek Kawalec

Santa Claus  Daniel Janisiak

Elf  Maksymilian Piekut

 

I modliliśmy się  przywołując słowa  Ks. Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.

Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.

Niech anioł podrze każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego,
I niech nastraszy każdy smutek,
Tak jak goryla niemądrego.

Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska - cichych, ufnych -
Na zawsze wzięła w swoje ręce. 

                                                                                                                                                                                                                                                                 Anna Nikodemska

https://youtu.be/E4qMegmU1EQ