"Ballady i romanse"

     5 września 2022r. o godzinie 10 w bibliotece MOW, już po raz czwarty, odbyła się edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie 2022 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„ Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11 odsłony Narodowego Czytania”

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Do przeczytania wybraliśmy dwie  ballady wieszcza: „Lilije” oraz „Świteziankę”.

 

                                                                                 A.      Czerniak, G. Jasiakiewicz