Tomaszów Lubelski - rekonstrukcja historyczna

          W niedzielę 18 września grupa II oraz kilku wychowanków z gr. III udała się na wycieczkę do Tomaszowa Lubelskiego. Jak co roku, w tym szczególnym miesiącu w dziejach naszej historii odbyła się XIV rekonstrukcja historyczna w 83-ą rocznicę Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Pojazdy artyleryjskie i ciężarówki, 11 pojazdów pancernych, w tym 9 czołgów oraz blisko 200 rekonstruktorów z całej Polski wzięło udział w inscenizacji.

 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w niesamowitej żywej lekcji historii i obserwować walki Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej z Niemcami, wspieranej żołnierzami 1 Pułku Strzelców Pieszych, na wieś Pasieki. Doszło tam do bardzo spektakularnego zwycięstwa Polaków nad Niemcami oraz przełamania ich linii obronnych, wyjścia w przestrzeń operacyjną i wejścia do Tomaszowa. Niestety sukces ten został stracony, ponieważ Niemcom z odsieczą przyszła z Rawy Ruskiej 2 Dywizja Pancerna i do Tomaszowa Lubelskiego dotarło 80 czołgów niemieckich.

Kolejnym punktem był Bełżec – Muzeum i Miejsce Pamięci. Pani przewodnik przybliżyła nam historię związaną z tym miejscem, jak kiedyś wyglądał niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonujący w czasie II wojny światowej, opowiedziała o eksterminacji ludności żydowskiej, zwiedziliśmy monument…ta lekcja zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.

Niestety pogoda nas nie rozpieszczała – zimno i deszcz…ale matka natura ulitował się nad nami. Słoneczko wychyliło się zza chmur i mogliśmy troszeczkę ogrzać się na koniec udanego dnia.

 

                                                                                             Magdalena Pluta